Bu sayfadaki yazıları büyütebilmek için tıklayınBu sayfadaki yazıları küçültebilmek için tıklayınBu sayfayı yazıcıya göndermek için tıklayınBu sayfayı favorilerinize eklemek için tıklayınBu yazının kayıtlı olduğu kategoriye gitmek için tıklayınBu yazıda hata veya sormak istediğiniz soru varsa tıklayınBu yazıyı arkadaşınıza tavsiye edebilmek için tıklayınBu yazıyı açık arkaplan koyu yazı formatlarıyla görüntülemek için tıklayınBu yazıyı koyu arkaplan açık yazı formatlarında görüntülemek için tıklayınBu yazıyı sarı arkaplan koyu kırmızı formatında görüntüleyebilmek için tıklayın
Yardım için tıklayın  
   
 

 

       
  KUR'AN HAYATIMIZIN NERESİNDE? [ DOSYA ]  

Arama:    

 Kur'an'ın nasıl bir kitap olduğunu sorgulayan dosya aynı zamanda vahyin yaşamdaki izlerini arıyor. 
   


Kur'an Hayatımızın Neresinde?
Sorusu Neden Çok Önemli?

Çünkü bu soru İslam'a olan yaklaşımımızı da doğrudan belirliyor. Kur'an'ı hayatımızın sadece bir bölümü için etkili hale getirmek, hiç önemsememek ya da hayatın tümü için kriter haline getirmek yaşamımızın gerçekten nasıl şekillendiğini de belirliyor.


Resul Muhammed'in (selam üzerine) yaşadığı çağda insanlara sunduğu "din" yaşamın her alanı için bir ölçü iken yüzyıllar içinde bu temel yaklaşım kirlendi. Onun yerine yaşamın bir kısmını kontrol eden ya da yaşama dair bir çözüm sunamayan vicdanlara hapsedilmiş bir "kur'an" inancı zihinlere yerleşti.


İşte bu soru aslında "Kur'an'ın Yaşam üzerindeki etkinliği"ni doğru tarif etmeye çalışırken aynı zamanda müslümanların zihin dünyasını da sorgulamayı, eksiklerini net olarak belirleyip "vahiyle" çözümler sunmayı hedeflemekte.


***

Bu Dosya Temelde Hangi Konulara
Çözüm Bulmayı Hedefliyor?

Kur'an Hayatımızın Neresinde" başlıklı bu dosya aslında Kur'an anlayışımızı tekrar düşünmemizi hedefliyor.


Kur'an'ın Nasıl bir kitap olduğu sorusunun yanı sıra, "inzal" nedenini de gözeterek kendisini nasıl tanımladığının da cevaplarını almaya çalışacağız.


Yine Kur'an ile yaşamın bağını sorgulayarak hayatın içerisinde Kur'an'ın konunumunu tartışacağız. Bununla birlikte "vicdanlara sıkıştırılmış islam" algısını ve "tamamen ahlaki tavsiyelerden ibaretmiş gibi" gösterilen Kur'an algısını da tekrar masaya yatıracağız.


Son olarak hayatın içinde "Yaşayan bir Rehber olan" Kur'an'ın günümüz sorunlarına cevap verip veremediğini konuşacağız. Karşılaştığımız sorunlara yönelik Kur'an'ın ne tür cevaplar verdiğini düşünmekle birlikte "içtihad"ın sınırlarını da konuşmaya çalışacağız. "İçtihad" nedir?, içtihad ile ilgili yaklaşımları nasıl değerlendirebiliriz "değer - norm" ilişkisi gibi genel sorulara cevaplar ararken Kur'an'ı pratize etmenin metodolojisini de böylece sorgulamış olacağız.


***


Bu Dosyayı Birlikte Oluşturalım!

Bu dosyanın en temel amacı müslümanların birlikte düşünmelerini sağlayıp ortaya çıkan üretimleri derli toplu hale getirebilmektir.


İnternette Kur'an ile ilgili çok daha düzenli ve bilinçli bir yaklaşımla hazırlanmış olan projelerin azlığı bu çalışmayı daha önemli hale getirmektedir.


Kur'an Nesli işte bu nedenle "Kur'an Hayatımızın Neresinde" isimli dosyayı birlikte hazırlamayı önermektedir. Sizde aşağıdaki kuralları dikkate almak kaydıyla düşüncelerinizi paylaşabilir, yukarıda sorulan bu sorular çerçevesinde fikirlerinizi dile getirebilir veya seçkin makaleleri alıntılayabilirsiniz.


Bu Dosya için Genel Paylaşım Kuralları (Lütfen dikkatle okuyun)


1- Bu bölümde ayrı bir başlık açamazsınız. Sadece mevcut başlıkların altına cevap niteliğinde yazılar yazabilirsiniz. Bu kuralın amacı paylaşımları daha derli toplu hale getirmektir.


2- Yaptığınız paylaşımların yukarıdaki "dosya soruları" ile doğrudan ilgili olmasını sağlamalısınız.


3- Paylaşımlar üzerinde tartışmalar yapılmaktadır. Ancak bu konuda son derece dikkatli olmanız ve olabildiğince fikirsel paylaşımlara önem vermek zorunda olduğunuzu unutmayın. Yöneticiler bu bölümde gereksiz yere konuyu kısır döngüye hapsedecek tartışmaları kaldırma hakkına sahiptir.


4- Paylaşımlarınızı olabildiğince makale formatına uygun hale getirmeye çalışın.


5- Burada paylaşılan içeriğin önemli bir kısmı dosya tamamlandığında e-kitap haline getirilecektir. Dolayısıyla burada yazılan her yazı için telif sınırlamaları varsa bunları yazınızın sonuna not etmelisiniz.


6- Yazılarınızda imla kurallarına dikkat etmeye, türkçeyi olabildiğince anlaşılır kullanmaya dikkat etmelisiniz.


 


   
Bu Yazı Hakkında
Bu Yazı 14.06.2006 19:45:00 tarihinde siteye eklendi ve haberler kategorisinde 117 kez okundu.

Bu Yazıyı yazıcıdan çıktı almak için tıklayın.
Bu Yazının kayıtlı olduğu haberler kategorisine gitmek için tıklayın.
Bu Yazıda veya sayfada hata varsa lütfen bize bildirmek için tıklayın
 
     
 
Okuduğunuz yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Kur'an Nesli alıntıladığı tüm yazıları hiçbir ticari kaygı gütmeksizin bilginin paylaşılması maksadıyla sizlere sunmaktadır..
KURANNESLI.ORG - 2005