Bu sayfadaki yazıları büyütebilmek için tıklayınBu sayfadaki yazıları küçültebilmek için tıklayınBu sayfayı yazıcıya göndermek için tıklayınBu sayfayı favorilerinize eklemek için tıklayınBu yazının kayıtlı olduğu kategoriye gitmek için tıklayınBu yazıda hata veya sormak istediğiniz soru varsa tıklayınBu yazıyı arkadaşınıza tavsiye edebilmek için tıklayınBu yazıyı açık arkaplan koyu yazı formatlarıyla görüntülemek için tıklayınBu yazıyı koyu arkaplan açık yazı formatlarında görüntülemek için tıklayınBu yazıyı sarı arkaplan koyu kırmızı formatında görüntüleyebilmek için tıklayın
Yardım için tıklayın  
   
 

 

       
  DUA- Ali Şeriati  

Arama:    

 Allah’ım akidemi sorunlarımın elinden kurtar ve koru.... 
   
DUA
Şehid Dr. Ali Şeriati

Allah’ım akidemi sorunlarımın elinden kurtar ve koru.

Rabbim bana sorumluluktan kaçan inanç ucuzluğuna karşı dayanma gücü ver.

Ya rabbi,beni sürekli bilgili ve uyanık kıl ki; bir kimseyi yada bir düşünceyi –olumlu-olumsuz- olgun ve dosdoğru tanımadan bir yargıya varmayayım.

Allah’ım egoizm çekememezlik ve kıskançlıkla karışmış cehalet ve başıboşluğumu düşmana savaş, dosta saldırı aracı yapma.

Rabbim; benliğimin olmak istediği şöhreti, olmam istenen benliğin kurbanı durumunu bana verme.

İlahi! beni garaz, kin, kıskançlık nedeniyle zulmün oyuncağı yapma!

Ya rabbi! egoistliği benden uzaklaştır, egoizmi kaldır ki; başkalarının egoistliğini görüp eziyet çekmeyeyim.

Allah’ım! bana mutlak itaati bağışla ki; dünyada mutlak isyan içinde olayım.

Rabbim! bana kavgacı ve inatçı bir takvayı öğret ki; sorumluluğumun çokluğu arasında kaybolmayayım.

Beni perhizkar,münzevi takvadan koru ki; tenhalık ve uzlet köşelerinde gizlenmeyeyim.

Allah’ım beni insanlığın dört büyük zindanı olan tabiat, tarih, toplum ve benlikten kurtar.

Rabbim! kutsal şüphe ateşini bende öyle alevlendir ki, bana kabul ettirdikleri inançlarının tüm etkilerini yakabilsin; işte o zaman bu külleşmiş halkın arasında her türlü tozdan arınmış inancın, sabahımsı dudaklarında sevgi gülücükleri belirebilir.

Ya rabbi! halkıma sabır, tahammül ve kanaâti geri ver ve beni ucuzculardan kılma.

İlahi! toplumumu kitap, adalet ve demirden-silah ve teknikten- oluşan üç sağlam ve sağlıklı temel üzerinde kurmam, gönlümü hakikat, güzellik ve hayırdan ibaret üç kaynaktan doyurabilmem için bana yardım et.

İlahi! toplumuma sana doğru gelen yolun salt yeryüzünden geçtiğini öğretirken; bana da bu toprak parçasında sana ulaştıran en iyi yolu göster.

İlahi! insanlara Âdem'in topraktan yaratıldığını hatırlat ve deki; her maddi belirti ancak Allah ile anlam kazanır ve her gaybi belirtide ahiret ile. Ve eğer din ölümden önce kullanılmazsa bir işe yaramayacaktır.ölümden sonra ise hiçbir işe yaramayacak ve kullanılmayacaktır.

Ya rabbi! bana sorumluluktan kaçan inanç ucuzluğuna karşı dayanma gücü ver.

2. DUA

Ey yaratıcı rabbim!

Sen insanoğluna keremi bağışlamışsın.

Sen kendi özel emanetini insanoğlunun omuzlarına yüklemişsin.

Sen bütün peygamberlerini , kitabı öğretmek ve adaleti gerçekleştirmek için göndermişsin, sen kendine Peygamberlerine ve iman eden insanlara izzeti bağışlamışsın. Sana ve peygamberlerinin getirdiği mesaja inanıyoruz.

Senden bilgi, uygarlık, adalet ve şeref istiyoruz .Bize bunları bağışla; Çünkü çok muhtacız ve her zamandan daha dertliyiz ve alçaklık, esaret ve cehaletin kurbanı olmuşuz...

Ey mustazafların rabbi!

Sen yeryüzünün zavallılarını, mahkum ve zayıf yığınlarını ve hayattan yoksun bırakılanları ; ki onlar köle arayan azgınların, çağın karanlık zulmünün, kin ve nefret cehenneminin tarihteki kurbanlarıdır. Ve her zamankinden daha çok zulme ve baskıya maruz kalmışlardır-insanların önderliğine eriştireceğini ve onları dünyaya varis kılacağını varis kılacağını irade etmişsin.

İşte şimdi zamanı gelmiştir. Yeryüzü mustazafları senin vaadini gözlemekte ve beklemektedir...

Ey gaybın bilicisi olan Allah'ım!

Şu çağımızda sana gerçekten tapanlar yalnızca yeryüzü mustazaflarıdır.

Ey yüce rabbim! sen tüm meleklerini Âdem'e secde ettirensin;

Şimdi insanoğlunun idarecilerinin ayağına kapanarak secde toprağına yüz sürdüğünü görmüyor musun... Onları bu çağın putlarına- ki hepsini kendimiz yapmışız-tapıcılıktan onlara kulluktan, kendi özgür kulluk ortamına çek ve kendilerine özgürlük bağışla.

Ey güçlü rabbim senin ayetlerine küfredenler senin peygamberlerini yalanlayıp haksız yere öldürenler ve adalet eşitlik istemek için ayaklanan kullarını öldürenler hala yeryüzünde egemendirler.

Müjdelediğin azabı onlara ulaştır...

Ey kadir olan Allah'ım!

Ailemize sorumluluk , halkımıza bilim, müminlerimize aydınlık,aydınlarımıza iman , tutucularımıza kavrayış, kavramışlarımıza tutuculuk , kadınlarımıza bilinç, erkeklerimize şeref , ihtiyarlarımıza bilgi ,gençlerimize soyluluk , öğretmen ve üstatlarımıza öğrencilerimize inanç , uyuyanlarımıza uyanıklık , uyanıklarımıza irade , tebliğlerimize gerçek , dindarlarımıza din, yazarlarımıza güvenirlik, sanatkarlarımıza dert , şairlerimize şuur , araştırmacılarımıza hedef , ümitsizlerimize ümit, zayıflarımıza güç, muhafazakarlarımıza hareket , ölümcül uykularda olanlarımıza hayat ve dirilik , körlerimize görme , suskunlarımıza feryat , Müslümanlarımıza kuran ve sünnet , tüm mezheplerimize birlik , kıskançlarımıza şifa , egoistlerimize sabır, halkımıza kendini bilme, tüm uluslardan kurulu milletimize samimiyet himmet fedakarlık yeteneği kurtuluşa layık oluş ve izzet bağışla.   
Bu Yazı Hakkında
Bu Yazı 12.01.2005 tarihinde siteye eklendi ve Dua kategorisinde 860 kez okundu.

Bu Yazıyı yazıcıdan çıktı almak için tıklayın.
Bu Yazının kayıtlı olduğu Dua kategorisine gitmek için tıklayın.
Bu Yazıda veya sayfada hata varsa lütfen bize bildirmek için tıklayın
 
     
 
Okuduğunuz yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Kur'an Nesli alıntıladığı tüm yazıları hiçbir ticari kaygı gütmeksizin bilginin paylaşılması maksadıyla sizlerle paylaşmaktadır.
KURANNESLİ.ORG - 2005